Column: Keep your eye on local ski racers at the Aspen World Cup Finals | AspenTimes.com

Column: Keep your eye on local ski racers at the Aspen World Cup Finals

Dale Strode
The Aspen Times
Aspen Times Sports Editor Dale Strode
Nick Massaro Jr. / Special to The Aspen Times |

Keep your eye on local ski racers Wiley Maple, Alice McKennis and Galena Wardle.

You might be able to watch them right here in Aspen at the 2017 World Cup Finals.

If …

Maple, the Aspen native and veteran downhill racer, was nominated to the U.S. Ski Team (B Team) this week in the annual process to determine the skiers to represent the United States on the World Cup circuit.

And eventually the World Cup Finals, if the skiers finish in the top 25 in their respective disciplines during the regular World Cup season.

Maple has a ton of World Cup starts in downhill and super-G under his belt.

And he had a strong showing at the NorAm Cup Finals, held at Aspen Mountain last spring as a preview to the World Cup Finals.

He’s a product of the Aspen Valley Ski and Snowboard Club.

Likewise, Alice McKennis of New Castle and the Aspen Valley Ski Club was nominated to the U.S. women’s A Team for the coming season.

McKennis has one World Cup win to her credit as well as seven top-10 downhill finishes after rebounding from a major right knee injury — her tibial plateau was shattered into 30 pieces.

But she returned to the scene of her crash last spring and finished 13th in a redemption World Cup downhill.

She suffered an elbow injury in Andora, Spain, at the end of the season but is back on track for next year.

Likewise, Galena Wardle of Aspen was nominated to the 2016-17 Ski Team (C Team) this week.

She also had strong performances in the NorAm Cup Finals at Ajax, with hopes of racing there again in March.

U.S. Ski Team nominations

Men’s A — David Shodounsky of Crested Butte; Travis Ganong of Squaw Valley; Tim Jitloff of Reno, Nevada; Ted Ligety of Park City, Utah; Bode Miller of Franconia, New Hampshire; Steven Nyman of Sundance, Utah; and Andrew Weibrecht of Lake Placid, New York.

Women’s A — Stacy Cook of Mammoth Mountain, California; Julia Mancuso of Squaw Valley, California; Alice McKennis of New Castle; Laurenne Ross of Bend, Oregon; Mikaela Shiffrin of Eagle-Vail; Leanne Smith of North Conway, New Hampshire; Resi Stiegler of Jackson, Wyoming; and Lindsey Vonn of Vail.

Men’s B — Michael Ankeny of Deephaven, Minnesota; Bryce Bennett of Squaw Valley; Tommy Biesemeyer of Keene, New York; Ryan Cochran-Siegle of Starksboro, Vermont; Tommy Ford of Bend; Jared Goldberg of Holladay, Utah; Nolan Kasper of Warren, Vermont; and Wiley Maple of Aspen.

Women’s B — Breezy Johnson of Victor, Idaho; Lila Lapanja of Incline Village, Nevada; Anna Marno of Centennial, Wyoming, and Steamboat Springs; Jacqueline Wiles of Aurora.

Men’s C ­ — Erik Arvidsson of Woodside, California; Andrew Duffy of Warren, Vermont; Mark Engel of Truckee, California; A.J. Ginnis of Vouliagmeni, Greece; Nick Krause of Northboro, Massachusetts; Sam Morse of Carrabassett Valley, Maine; Brennan Rubie of Sale Lake City; and Kipling Weisel of San Francisco.

Women’s C — Cecily Decker of Saranac Lake, New York; Patricia Mangan of Derby, New York; Alice Merryweather of Hingham, Massachusetts; and Galena Wardle of Basalt.

Men’s D — Patrick Kenney of Hingham; River Radamus of Edwards; George Steffey of Lyme, New Hampshire; and Florian Szwebel of Avon.

Women’s D — Keely Cashman of Squaw Valley; Nina O’Brien of Edwards; and Nellie-Rose Talbot of Vail.

National University Team — Griffin Brown of the University of Vermont; Garret Driller of Montana State University; Alex Leever of Vail and the University of Denver; and Brian McLaughlin of Dartmouth College.

dstrode@aspentimes.com


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.