AVSC RESULTS | AspenTimes.com

AVSC RESULTS

Aspen Valley Ski and Snowboard Club

Adaptive

2014 Paralympics

Sochi, Russi

Downhill

March 8

Men

10. Chris Devlin-Young

Women

3. Laurie Stephens

Super-G

March 10

Men

4. Heath Calhoun

Women

3. Laurie Stephens

Alpine

World Junior Championships

Jasna, Slovakia

Downhill

March 5

14. Katie Ryan

U18 National Championships

Slalom

March 5

2. Ben Throm

4. Colby Lane

21. Andrew Hancock

35. Sky Kelsey

Parallel Slalom

March 6

6. Andrew Hancock

7. Sky Kelsey

Western Region Jr. Championships

March 4

Squaw Valley, Calif.

Slalom

1. Devon Cardamone

5. Nick Veth

March 5

6. Nick Veth

March 6

Giant Slalom

3. Devon Cardamone

March 7

Giant slalom

8. Nick Veth

March 8

Slalom

9. Nick Veth

Freestyle/Freeskiing

Freeride

IFSA Big Mountain

Crested Butte

March 8

12-14 Male

12. Jackson Ferraro

15. Nick Goralka

17. Miles Brundige

27. Logan Brown

15-18 Male

20. Davis Henschel

27. Luca Doehling

30. Griffin Gilchrist

32. Andrew Tierney

34. Will Rybak

36. Ilex Cherry

37. Chase Ellsperman

45. Liam Locke

48. Brooks Gorsuch

Rev Tour Rankings

Overall halfpipe

Seven Springs, Mammoth, Sun Valley

Men

9. Keenan McIntyre

16. Andrew Tierney

19. Joey Lang

36. Gage Carr

Women

3. Simone Augspurger

4. Carson Campisi

Cross Country

2014 USSA Cross Country

Junior Championships

Stowe, Vt.

March 5

1.4K Sprint

2. Hailey Swirbul

March 7

Mass Start Skate

Women

1. Hailey Swirbul

41. Logan McNamee

Men

48. Hudson McNamee

World Cup

Holmenkollen 50K Classic

Oslo, Norway

March 9

29. Noah Hoffman

Devo 1 Triple Crown

Aspen Highlands

March 8

GIrls 9 & Under

1. Hanna Faulhaber

2. Reese Chapdelaine

3. Sonya Tralins

Girls 10 & Up

1. Chloe Ferraro

2. Karuna Owens

3. Makena Raife

Boys 9 & Under

1. Payton Billeisen

2. Eliot Teague

3. Judd Gurtman

Boys 9 & Up

1. Tyler Holman

1. Sky Minardi

2. Quinn McKie

3. Ryan Garcia


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.