AVSC RESULTS | AspenTimes.com

AVSC RESULTS

AVSC's Galena Wardle (center) was not only the top U16 racer in Sunday's Wilder Dwight super-G. Wardle was the fastest woman overall that day. She's flanked byWinter Park's Andrea Arnold and Vail's Jennie Symons.
Aspen Valley Ski and Snowboard Club photo |

High School Women

Summit 5K Classic

Friday, Jan.10

Women’s Teams

2. Aspen High School

Women

2. Logan Macnamee

6. Hannah Dodge

9. Nina Beidleman

13. Leigh Sandbach

14. Else Dodge

15. Kim Sandbach

23. Sophie Stuber

24. Melody Lemke

27. Dominique Wojcik

31. Adair Pattillo

37. Sara Wille

38. Hazel Wille

50. Shayla Deyoung

Men’s Teams

1. Aspen High School

Men

1. Hudson Macnamee

3. Nick Sweeney

12. Ford McClure

21. Max Marolt

22. Graham Houtsma

24. Ben Belinski

26. Jack Sweeney

33. Alex Wells

34. Scotty Houtsma

35. Seamus Crowley

38. Kevin Callahan

43. Christian Lewis

44. Zane Heald

53. Davin Wilkinson

Summit 3K Classic

Middle School Girls Teams

4. Aspen Middle School

Girls

1. Chelsea Moore

3. Jozie Wille

Boys Teams

1. Aspen Middle School

Boys

2. Ricky Wojiak

7. Henry Barth

12. Taiga Moore

13. Lucas Schramer

15. George Beck

26. Will Rose

Saturday, Jan. 11

Summit 5K Skate

Women’s Team

3. Aspen High School

Women

4. Nina Beidleman

6. Hannah Dodge

11. Logan MacNamee

16. Else Dodge

22. Dominique Wojcik

24. Leigh Sandbach

26. Sara Wille

28. Kim Sandbach

30. Melody Lemke

35. Adair Patillo

50. Shala DeYoung

Men’s Teams

2. Aspen High School

Men

3. Hudson MacNamee

5. Nick Sweeney

8. Ford McClure

14. Jack Sweeney

15. Graham Houtsma

23. Ben Belinski

25. Alex Wells

27. Christian Lewis

31. Kevin Callahan

32. Zane Heald

40. Seamus Crowley

41. Scotty Houtsma

43. Davin Wilkinson

Middle School

Summit 3K Skate

Girls Teams

1. Aspen Middle School

Girls

2. Chelsea Moore

4. Jozie Wille

12. Maya McDonough

Boys

Summit 3K Skate

Boys Team

2. Aspen Middle School

Boys

4. Ricky Wojiak

7. Taiga Moore

9. Lucas Schramer

17. George Beck

18. Will Rose

Smartwool Wilder Dwight Super-G

Aspen Highlands

Jan. 11

Overall women

1. Julia Mueller-Ristine

2. Storm Klomhaus

3. Lucia Bailey

U21 Women

1. Julia Mueller-Ristine

2. Ella Dorval Hall

3. Caroline Winslow

U18 Women

1. Sydney Henegan

2. Erin Spence

3. Dairinn Bowers

U16 Women

1. Storm Klomhaus

2. Lucia Bailey

3. Galena Wardle

Other AVSC

15. Dolores Sharaf

16. Birgit Morris

17. Anna Patterson

18. Pascale Augspurger

30. Eve Aspinall

34. Madison Osberger-Low

47. Nikki Blizzard

51. Kajsa Sutro

Men

Overall

1. River Radamus

2. Benjamin Throm

3. Nicolas Veth

U21

1. Nicolas Veth

2. Rick Lawler

U18

1. Benjamin Throm

2. Travis Lundin

3. Andrew Hancock

4. Sky Kelsey

U16

1. River Radamus

2. Jack Keane

3. Ryan Collins

Other AVSC

5. Dexter Edelman

7. Cooper Cornelius

50. Karl Severson

Smartwool Wilder Dwight Super-G

Aspen Highlands

Jan. 12

Women Overall

1. Galena Wardle

2. Julia Mueller-Ristine

3. Andrea Arnold

U21

1. Julia Mueller-Ristine

U18

1. Dairinn Bowers

2. Sydney Henegan

3. Erin Spence

U16

1. Galena Wardle

2. Andrea Arnold

3. Jennie Symons

Other AVSC

10. Hanna Mass

15. Dolores Sharaf

17. Pascale Augspurger

19. Birgit Morris

22. Anna Patterson

27. Madison Osberger-Low

36. Eve Aspinall

43. Nikki Blizzard

44. Kajsa Sutro


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.