AVSC results | AspenTimes.com

AVSC results

Costumes are tradition at the Loveland Derby, which celebrated its 55th anniversary April 11-12 with slalom races on both days.
Courtesy photo |

Aspen Valley Ski and Snowboard Club

Alpine

55th annual Loveland Derby

April 11-12

Slalom #1

Women

U10

5. Annika Johansson

U12

13. Kailey Murphy

16. Taylor Laing

27. Samantha Edelman

Scored race

11. Isabella Johansson

24. Levyn Thomas

26. Tate Randel

28. India Cardamone

Men

Scored race

21. Jake Bassi

April 12

U10

2. Isabella Johansson

U12

17. Kailey Murphy

22. Samantha Edelman

24. Taylor Laing

Scored race

4. Allyson Cornelius

14. Mariel Gorsuch

20. Tate Randel

24. Levyn Thomas

25. India Cardamone

37. Summer McSwain

Men

U12

1. Tyler Thomas

5. Samuel McDermott

Scored race

3. Dexter Edelman

5. Cooper Cornelius

23. Jake Bassi

GS Spectacular

Vail/Beaver Creek

April 4-5

Race #1

U10 Men

3. Eli Cohen

17. Turner Estock

U12 Men

4. Topher Davenport

11. Sam McDermott

U10 Women

10. Annika Johansson

U12

2. Stella Johansson

22. Taylor Laing

Race #2

U10 Men

5. Eli Cohen

16. Turner Estock

U12 Men

4. Topher Davenport

15. Sam McDermott

U10 Women

4. Annika Johansson

U12 Women

22. Kailey Murphy

27. Taylor Laing

29. Tigist Cohen

Women scored race

7. Mariel Gorsuch

17. Levyn Thomas

26. India Cardamone

29. Allyson Cornelius

32. Tate Randel

36. Kajsa Sutro

Men scored race

8. Jack Bowers

GS Spectacular

Vail/Beaver Creek

April 5

U10 Men

5. Eli Cohen

13. Turner Estock

U12 Men

7. James Kelly

20. Sam McDermott

U10 Women

8. Annika Johansson

U12 Women

2. Stella Johansson

16. Kailey Murphy

18. Taylor Laing

24. Tigist Cohen

Race #2

U10 Men

3. Eli Cohen

17. Turner Estock

U12 Men

1. Topher Davenport

U10 Women

6. Annika Johansson

U12 Women

10. Kailey Murphy

14. TIgist Cohen

Men scored race

37. Jake Bassi

21. Mariel Gorsuch

22. Margo McHugh

27. Levyn Thomas

Freeskiing

USASA Nationals

Copper Mountain

April 3-8

10-12 Girls

Slopestyle

Hanna Faulhaber 8th

Tessa Weiss  21st

Halfpipe

Hanna Faulhaber 6th

Tessa Weiss  11th

Skiercross

Tessa Weiss 9th

Rail jam

Tessa Weiss 11th

10-12 Boys

Slopestyle

Kai Morris 8th

Will Madsen 21st

Jacob Power-Smith 26th

Matt Gillis 46th

Chase Kennedy 68th

Tristan Feinberg 70th

Wilson Maytham 75th

Halfpipe

Tristan Feinberg 5th

Kai Morris 39th

Harper Rafelson 41st

Rail Jam

Kai Morris 11th

Max Bass 14th

13-15 Boys

Slopestyle

Chase Maytham 6th

Cassidy Jarrell 12th

Dawson Hodgson 51

Halfpipe

Cassidy Jarrell 3rd

Rail Jam

Ian Catto 26th

Open Class

Slopestyle

Joey Lang 34th

Keenan McIntyre 41st

Tyler Spence 42nd

Andrew Tierney 51st

Halfpipe

Joey Lang 6th

Keenan McIntyre 7th

Gage Carr 17th

Andrew Tierney 18th


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.