AVSC results | AspenTimes.com

AVSC results

Aspen Valley Ski and Snowboard Club

Alpine

USSA

U16 National Championships

Slalom

March 30

Men

1. Tristan Lane

8. Dexter Edelman

9. Cooper Cornelius

Women

17. Hanna Mass

23. Devan McSwain

27. Anna Patterson

37. Liv Clauss

Giant Slalom

March 31

Men

8. Dexter Edelman

Women

27. Liv Clauss

33. Hanna Mass

Surefoot Colorado Ski Cup

Aspen Highlands

March 25

Super-G

U18

1. Ben Throm (overall race winner)

3. Colby Lane

4. Sky Kelsey

8. Luke Prosence

13. Chapin Newhard

U21

2. Nick Mitchell

Surefoot Colorado Ski Cup Aspen Highlands

March 26

Super-G

U18

1. Dean Travers

2. Ben Throm

4. Colby Lane

7. Sky Kelsey

12. Andrew Hancock

16. Chapin Newhard

U21

2. Nick Mitchell

4. Bobby Moyer

Surefoot Colorado Ski Cup Aspen Highlands

March 28

Giant Slalom #1

2. Nick Cohee

12. Ben Throm (first, U18)

14. Nick Mitchell (second, U21)

18. Dean Travers (third, U18)

23. Colby Lane

24. Andrew Hancock

36. Sky Kelsey

37. Nicolas Veth

54. Alphonse Fischer

Giant Slalom #2

3. Nick Cohee

4. Dean Travers (first, U18)

40. Alphonse Fischer

Western Region Spring Series

Sun Valley

Super-G

March 26

5. Sydney Henegan

11. Julia Mueller-Ristine

Slalom

March 28

14. Julia Mueller-Ristine

17. Sydney Henegan

37. Erin Spence

Slalom

March 29

18. Caroline Winslow

21. Erin Spence

Giant Slalom

March 30

11. Sydney Henegan

36. Caroline Winslow

52. Erin Spence

March 31

Giant Slalom

5. Sydney Henegan

19. Julia Mueller-Ristine

34. Caroline Winslow

40. Ella Dorval Hall

46. Erin Spence

Roaring Fork Series

Kombi

March 30

U10 Women

1. Kailey Murphy

2. Stella Sherlock

3. Tigist Cohen

4. Jasper Johnson

5. Katie Strickland

6. Alexis Tarumianz

7. Jasper Johnson

8. Addie Welden

9. Clea Welden

10. Zala Smalls

11. Amy Triebel

12. Gabriella Partch

13. Katelyn Brennan

14. Lyla Harvey

U12 Women

1. Allyson Cornelius

2. Edie Sherlock

3. Alexandra Englemann

4. Taylor Laing

5. Emily DeMoraes

6. Avery Hirsch

7. Tashi Jackson

U14 Women

1. Margo McHugh

2. Tate Randel

3. Levyn Thomas

4. Hailey Hoffman

5. Isabella Johansson

6. Samantha Kelly

7. McKenna Kiker

8. Ellie Oates

9. Natalie Newhard

10. Tatiana Pettit-Blair

U10 Boys

1. Jake Morgan

2 Lags Simeone

3. Turner Estock

4. Kenny McPhee

5. Eli Cohen

6. Clayton Daniel

7. Viggo Morgan

8. Kade Schneider

9. Vasar Tarumianz

10. William Daniel

11. Lucas McDermott

12. Karson Schneider

U12 Boys

1. Tyler Thomas

2. Topher Davenport

3. Tucker Sheldrake

4. James Kelly

5. Aidan Partch

6. Sam McDermott

7. Holden Johnson

8. Tristan Silfverskiold

9. Orion Adelman

10. Garrett Voller

U14 Boys

1. Trey Thorpe

2. Alexander Ilic

3. Ethan DeMoraes

4. Jonathon Simpson

5. Reed Beidleman

6. Gordon Davies

7. William Laing

Roaring Fork Series

Overall Results

U10 Girls

1. Kailey Murphy

2. Tigist Cohen

3. Cate Simpson

4. Stella Sherlock

5. Jasper Johnson

6. Ronnie Bedford

7. Samantha Edelman

8. Zala Smalls

9. Danielle Nedlin

10. Katie Strickland

11. Alexis Tarumianz

12. Addie Welden

13. Clea Welden

14. Amy Triebel

15. Gabrielle Partch

16. Katelyn Brennan

17. Lyla Harvey

U12 Girls

1. Allyson Cornelius

2. Taylor Laing

3. Summer McSwain

3. Chiara Bassi

4. Alexandra Englemann

5. Emily DeMoreas

6. Macy Hopkinson

7. Julia Keswin

8. Edie Sherlock

9. Tashi Jackson

10. Avery Hirsch

11. Aja Schiller

12. Emma Barsness

12. Sophie Wilcox

13. Storey Balko

14. Annika Nichols

15. Jemima Hawkesby

U14 Girls

1. Levyn Thomas

2. Hailey Hoffman

3. Elsie Clauss

4. Liv Clauss

5. Tate Randel

6. Margo McHugh

7. Samantha Kelly

8. India Cardamone

9. McKenna Kiker

10. Skylar Adelman

11. Mariel Gorsuch

12. Devan McSwain

13. Elizabeth Barsness

14. Michal Hale

15. Ellie Oates

16. Isabella Johansson

17. Estelle Sweeney

18. Macie Brendlinger

19. Jessica Wade

20. Morgan Malcolm

21. Natalie Newhard

22. Tatiana Pettit-Blair

23. Annabelle Ward

24. Riley Ganzi

U10 Boys

1. Jake Morgan

2. Chase Kelly

2. Luca Grendene

3. Turner Estock

4. Eli Cohen

5. Kenny McPhee

6. Lags Simeone

7. Sasha Forman

8. Tommy Lizotte

8. Sawyer Johnson

9. Nate Balko

10. Boden Hart

11. Dylan Hawkesby

12. Clayton Daniel

13. Joshua Oliver

14. Viggo Morgan

15. Kade Schneider

16. Basar Tarumianz

17. William Daniel

18. Lucas McDermott

19. Karson Schneider

20. Phineas Eliot

21. Fletcher Hawkesby

U12 Boys

1. Tyler Thomas

2. Garrett Dollahan

3. James Kelly

4. Noah Forman

5. Tucker Sheldrake

6. Aidan Partch

7. Holden Johnson

8. Sean Patterson

9. Topher Davenport

10. Orion Adelman

11. Christian Kelly

12. Dillon Hendrickson

13. Garrett Voller

14. Miles Elliot

15. Garrett Greene

16. Sam McDermott

17. Tristan Silfverskold

18. Miller Hawkesby

19. Gavin Heil

U14 Boys

1. Trey Thorpe

2. Jack Bowers

3. Alexander Ilic

4. Ethan DeMoreas

5. Gordon Davies

6. Reed Beidleman

7. Myles Pember

8. Jonathan Simpson

9. William Laing

10. Tucker Thomas

11. Jalon Tyndall

12. Jake Bassi

Adaptive

2014 IPC National Championships

Park City, Utah

March 25

Giant Slalom

Men’s Sitting

1. Heath Calhoun

3. Josh Elliott

5. Aaron Howell

7. Trey Humphrey

8. Anthony Radetic

Women’s Sitting

1. Laurie Stephens

3. Chris Slavin

Women’s Standing

4. Melanie Schwartz

Slalom

March 27

Men’s Visually Impaired

2. Brian Follett (guide: Scot Jones)

Men’s Sitting

1. Trey Humphrey

2. Aaron Howell

3. Anthony Radetic

4. Josh Elliott

Women’s Sitting

1. Laurie Stephens

3. Chris Slavin

Women’s Standing

3. Melanie Schwartz

2014 IPC Alpine Skiing Huntsman Cup

Giant Slalom

Park City, Utah

March 26

Women’s Standing

3. Melanie Schwartz

Women’s Sitting

2. Laurie Stephens

3. Christine Slavin

Men’s Sitting

3. Anthony Radetic

Slalom

March 28

Men’s Visually Impaired

3. Brian Follett (guide: Scot Jones)

Men’s Sitting

1. Heath Calhoun

3. Aaron Howell

Women’s Sitting

1. Laurie Stephens

Women’s Standing

3. Melanie Schwartz

PreDevo Triple Crown

Season-Ending Scores

Girls

1. Gemma Hill

1. Morgan Phillips

2. Maia Ettlinger

2. Willow Poschman

3. Corrie Buchanan

3. Isabella Poschman

3. Annie Caine

4. Sienna Henrickson

5. Niya Minardi

6. Alexis Tarumianz

7. Parker Boyd

7. Coralie Ahrenskaeff

8. Josie Bradley

8. Lillie Boggs

8. Willow Stolley

9. Zoe Laird

10. Quintessa Frisch

10. Ella Lahey

11. Morgan Ding

11. Avery Lieb

12. Montana Flynn

12. Madeline Hicks

Boys

1. Max Schwartz

1. Max Marshall

2. Nelson Owen

2. Bridger Thompson

3. Carson Clettenberg

3. Mason Pfaffmann

4. Dylan Vetter

4. Bodhi Yang

5. Zachary White

5. Harrison White

6. Will Gerardi

6. Chris Olson

6. Harrison Taylor

7. Connor Stephen

7. Ty Vincent

8. Myles Butera

8. Nicholas Hearn

8. Hudson Nunes

9. Mickey Terkun

9. Pearse Stainton

10. Felix Kurkulis

10. Nate Thomas

10. Kai Walterscheid

11. Oliver Helzberg

11. Luke Balko

12. Bryce Hamlet

12. Luke Vetter

13. Niko Smith

13. Jack Raife

13. Benton Helzberg

14. Alexander Boentaran

14. Casey Light

15. Leo Helzberg

15. Tyler Moebius

16. Felix Frisch

17. Teo Joseph

18. Gage Anderson

19. George Mercatoris

20. Duncan Lucca

21. Cameron DioGuardi

22. William Laird

Nordic

SuperTour Finals

15K Skate

Anchorage, Alaska

March 22

1. Noah Hoffman

Sprint

March 24

8. Simi Hamilton

15. Noah Hoffman

2014 U.S. Cross Country Championships

50K Classic

March 28

1. Noah Hoffman


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.