AVSC RESULTS | AspenTimes.com

AVSC RESULTS

Carson Campisi (left) and Simone Augspurger finished first and third in the Snowmass halfpipe.
Courtesy photo |

Park City

USSA Intermountain Series

Jan. 30-31

Halfpipe No. 1

Women

5. Carson Campisi

Men

6. Gage Carr

9. Andrew Tierney

11. Cassidy Jarrell

17. Kai Morris

18. Tristan Feinberg

20. Keenan McIntyre

21. Joey Lang

Halfpipe No. 2

Women

4. Carson Campisi

Men

1. Gage Carr

3. Andrew Tierney

5. Keenan McIntyre

6. Joey Lang

10. Kai Morris

11. Cassidy Jarrell

17. Tristan Feinberg

Park City

Slopestyle No. 1

Men

10. Brooks Gorsuch

14. Andrew Tierney

15. Keenan McIntyre

16. Joey Lang

20. Ethan Burkley

23. Tyler Spence

33. Kai Morris

34. Cassidy Jarrell

35. Will Morris

40. Gage Carr

45. Tristan Feinber

53. Noah Colvin

Slopestyle No. 2

Men

10. Tyler Spence

14. Brooks Gorsuch

15. Noah Colvin

16. Gage Carr

17. Andrew Tierney

18. Keenan McIntyre

25. Kai Morris

27. Cassidy Jarrell

30. Tristan Feinberg

42. Will Morris

49. Ethan Burkley

52. Joey Lang

Rocky Mountain Freeski Championships

Snowmass

Feb. 1-2

Halfpipe No. 1

Women

1. Carson Campisi

3. Simone Augspurger

Men

3. Keenan McIntyre

4. Andrew Tierney

6. Gage Carr

7. Cassidy Jarrell

10. Joey Lang

15. Tristan Feinberg

16. Kai Morris

Halfpipe No. 2

Women

1. Carson Campisi

3. Simone Augspurger

Men

2. Keenan McIntyre

4. Andrew Tierney

7. Gage Carr

7. Cassidy Jarrell

10. Joey Lang

14. Kai Morris

15. Tristan Feinberg

Big Air No. 1

Men

8. Tyler Spence

11. Keenan McIntyre

12. Ethan Burkley

13. Cassidy Jarrell

14. Gage Carr

16. Kai Morris

17. Will Morris

18. Andrew Tierney

21. Tristan Feinberg

Big Air No. 2

Men

6. Tyler Spence

10. Kai Morris

11. Tristan Feinberg

12. Ethan Burkley

17. Gage Carr

18. Cassidy Jarrell

19. Will Morris

20. Andrew Tierney

21. Keenan McIntyre

Slopestyle No. 1

Men

3. Tyler Spence

6. Noah Colvin

8. Keenan McIntyre

9. Cassidy Jarrell

10. Andrew Tierney

12. Gage Carr

13. Ethan Burkley

14. Kai Morris

19. Tristan Feinberg

21. Will

Slopestyle No. 2

Men

5. Tyler Spence

6. Cassidy Jarrell

7. Ethan Burkley

8. Kai Morris

9. Andrew Tierney

11. Keenan McIntyre

15. Will Morris

19. Noah Colvin

20. Gage Carr

21. Tristan Feinberg

Crested Butte

Feb. 1-2

Skier Male (12-14)

6. Jackson Ferraro

Skier Male (15-18)

12. Luca Doehling

19. Griffin Gilchrist

20. Conner Laughren

28. Hunter Bryant

29. Will Rybak

32. Jud Hawk

36. Nicholas Laughren

Nordic

CU Invitational at Steamboat Springs

Classic races

Jan. 31

Boys U18-10K

5. Nick Sweeney

17. Graham Houtsma

Boys U16-5K

15. Jack Sweeney

Boys U12-2.5K

5. Taiga Moore

8. George Beck

10. Hank Sweeney

Girls U18-5K

14. Nina Beidleman

Girls U16-5K

13. Logan McNamee

14. Jozie Wille

19. Hazel Wille

Girls U14-2.5K

6. Chelsea Moore

CU Invitational at Steamboat Springs

Skate race

Feb. 1

Boys U18-10K

10. Nick Sweeney

13. Graham Houtsma

Boys U16-5K

15. Jack Sweeney

Boys U12-2.5K

5. Taiga moore

7. Hank Sweeney

11. George Beck

Girls U18-5K

9. Nina Beidleman

Girls U16-5K

14. Logan McNamee

17. Jozie Wille

18. Hazel Wille

Girls U14-2.5K

1. Chelsea Moore

U18 Open Nordic Junior Championships

Rovaniemi, Finland

Feb. 1

Classic 5K

Women

20. Hailey Swirbul

Feb. 2

Skate sprint

Women

34. Hailey Swirbul


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.