AVSC results | AspenTimes.com

AVSC results

2014 Mogul Madness

Aspen Highlands — Jan. 5

Devo 1

Women’s J7

1. Lexi Cordts-Pearce

Girls J6

1. Hanna Faulhaber

2. Chloe Ferraro

3. Maddie Mercatoris

Men’s J6

1. Payton Billeisen

2. Lian Lilah

3. Judd Gurtman

Men’s J5

1. Sky Minardi

2. John Hall

3. Tyler Holman

Devo 2

Women’s 9-10

1. Gia Knight

2. Tessa Weiss

Women’s 12

1. Kate Citron

2. Hudson Flynn

3. Olivia Reagan

Men’s 8 & 9

1. Nick Geiser

2. Cooper Kendrick

3. Sheldon Sims

Men’s 10

Tied for first:

Tristan Feinberg

Oliver Smith

Tied for second:

Wilson Maytham

Max Brenninger

Men’s 11

1. Will Lanter

2. Ben Geiser

3. Jasper Gardiner

Men’s 12

1. Chace Maytham

2. Axel Livingston

3. Nolen Johnson

Adaptive

Winter Park

Slalom — Jan. 1

Women’s Standing

1. Melanie Schwartz

Men’s VI

3. Brian Follett

Men’s Sitting

3. Trey Humphrey

4. Aaron Howell

5. Andrew Kurka

6. Josh Elliott

Giant Slalom — Jan. 2

Women’s Visually Impaired

3. Caitie Sarubbi

Men’s Sitting

3. Trey Humphrey

Giant Slalom ­ Jan. 3

Women’s Standing

1. Melanie Schwartz

Women’s VI

2. Caitie Sarubbi

Men’s Standing

4. Joel Hunt

5. Jon Lujan

Nordic

U.S. National Cross-Country Championships

Soldier Hollow, Utah

Jan. 4-5

10k Classic

U16

1. Hailey Swirbul

Snowboarding

USASA Giant Slalom

Snowmass — Jan. 5

Grommet Girls

1. Olivia Barnett

Menehune Girls

1. Ashlee Barnett

Menehune Boys

1. Davis Cook

2. Jonathan Weiss

3. Sean Connelly

4. Robert Sanderson

5. Lucas Matheny

6. Bodhi Johnson

Breaker Girls

1. Kelanii Scarpaci

2. Isabella Borenstein

Breaker Boys

1. MJ Mirano

2. Richard Argueta

3. Ashton Grogg

4. Dominique Johnson

Youth Men

1. Christian DeOliveira

Junior Women

1. Madeleine Veneziano

Women’s Jam’s

1. Kate Stoughton

Legend Men

1. Aries Grogg

Kahuna Men

1. James Veneziano

USASA Slalom

Snowmass — Jan. 5

Grommet Girls

1. Olivia Barnett

Menehune Girls

1. Ashlee Barnett

Menehune Boys

1. Jonathan Weiss

2. Davis Cook

3. Sean Connelly

4. Noah

Jacques Bethonico

5. Robert Sanderson

6. Lucas Matheny

7. Bodhi Johnson

Breaker Girls

1. Kelanii Scarpaci

2. Isabella Borenstein

Breaker Boys

1. Richard Argueta

2. MJ Mirano

3. Ashton Grogg

4. Domininque Johnson

Youth Men

1. Christian DeOliveira

Junior Women

1. Madeleine Veneziano

Legend Men

1. Aries Grogg

Kahuna Men

1. James Veneziano

Alpine

Aspen Highlands

Surefoot Ski Cup

Giant slalom — Jan. 3

Men

1. Devon Cardamone

2. Dean Travers (#1-U18)

3. Nick Mitchell

6. Ben Throm (#2-U18)

13. Nick Veth

Women

1. Julia Mueller-Ristine

3. Sydney Henegan (#2-U18)

14. Erin Spence (#11- U18)

15. Ella Dorval Hall

17. Caroline Winslow

Aspen Highlands

Surefoot Ski Cup

Giant slalom — Jan. 4

Men

1. Dean Travers

2. Devon Cardamone

3. Nick Mitchell

4. Nick Veth

9. Andrew Hancock (#2-U18)

14. Sky Kelsey (#6-U18)

16. Travis Lundin (#7-U18)

Women

3. Sydney Henegan

4. Erin Spence

15. Caroline Winslow

18. Ella Dorval Hall

19 Dairinn Bowers (#15-U18)

Aspen Highlands

Surefoot Ski Cup

Super-G No. 1

Men

1. Devon Cardamone

2. Nick Mitchell

4. Benjamin Throm (#2-U18)

7. Sky Kelsey (#4-U18)

9. Nick Veth

14. Travis Lundin (#7-U18)

19. Xon Baker (#11-U18)

Women

4. Julia Mueller-Ristine

11. Sydney Henegan

19. Dairinn Bowers

Aspen Highlands

Surefoot Ski Cup

Super-G No. 2 — Jan. 5

Men

1. Devon Cardamone

2. Dean Travers (#1-U18)

3. Sky Kelsey (#2-U18)

4. Nick Mitchell

7. Nick Veth

9. Benjamin Throm (#4-U18)

12. Travis Lundin (#7 -U18)

15. Xon Baker (#9 – U18)

Women

10. Sydney Henegan

14. Dairinn Bowers

Winter Park

Bolle Age Class Series

Giant slalom No. 1 — Jan 4

Women

U10

1. Samantha Edelman

3. Stella Sherlock

U12

1. Allyson Cornelius

2. Summer McSwain

4. Lucia Penzel

7. Edie Sherlock

8. Chiara Bassi

U14

1. Devan McSwain

4. Mariel Gorsuch

7. Levyn Thomas

8. Liv Clauss

11. Elsie Clauss

12. India Cardamone

Men

U10

3. Jake Morgan

5. Luca Grendene

U12

2. Tyler Thomas

5. Topher Davenport

6. Garrett Dollahan

7. Dillon Hendrickson

8. Sean Patterson

U14

3. Myles Pember

4. Jack Bowers

8. Stian Davenport

10. Trey Thorpe

Giant slalom #2

Jan 4

Women

U10

2. Samantha Edelman

3. Stella Sherlock

U12

1. Summer McSwain

2. Allyson Cornelius

6. Chiara Bassi

7. Edie Sherlock

8. Lucia Penzel

10. Macy Hopkinson

U14

1. Devan McSwain

4. Liv Clauss

5. Mariel Gorsuch

6. Elsie Clauss

8. India Cardamone

11. Levyn Thomas

Men

U10

1. Jake Morgan

5. Luca Grendene

9. Chase Kelly

U12

3. Tyler Thomas

5. Dillon Hendrickson

8. Topher Davenport

10 Sean Patterson

U14

2. Myles Pember

7. Jack Bowers

8. Stian Davenport

9. William Laing

Winter Park

Bolle Age Class Series

Giant slalom #1

Jan 5

Women

U10

1. Samantha Edelman

2. Stella Sherlock

U12

1. Allyson Cornelius

2. Summer McSwain

6. Chiara Bassi

7. Edie Sherlock

9. Macy Hopkinson

U14

1. Devan McSwain

2. Liv Clauss

4. Mariel Gorsuch

5. India Cardamone

9. Elsie Clauss

11. Jessica Wade

13. Levyn Thomas

Men

U10

1. Jake Morgan

3. Luca Grendene

U12

1. Sean Patterson

3. Garrett Dollahan

4. Tyler Thomas

5. Dillon Hendrickson

7. Samuel McDermott

10. James Kelly

U14

1. Jack Bowers

4. Myles Pember

6. Stian Davenport

8. Tucker Thomas

12. Trey Thorpe

Winter Park

Bolle Age Class Series

Giant Slalom #2

Jan 5

Women

U10

2. Stella Sherlock

3. Samantha Edelman

U12

1. Summer McSwain

3. Allyson Cornelius

5. Lucia Penzel

7. Chiara Bassi

8. Edie Sherlock

U14

1. Devan McSwain

3. Elsie Clauss

4. Mariel Gorsuch

6. India Cardamone

8. Levyn Thomas

9. Liv Clauss

12. Jessica Wade

Men

U10

1. Jake Morgan

12. Chase Kelly

U12

2. Sean Patterson

3. Dillon Hendrickson

4. Garrett Dollahan

5. Tyler Thomas

6. Topher Davenport

U14

1. Myles Pember

2. Jack Bowers

7. Stian Davenport

16. Jake Bassi


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.