AVSC results | AspenTimes.com

AVSC results

Jack Sweeney skied strong in the U18 division during the junior nationals. He was 19th in freestyle and 10th in the 3X3 relay.
Courtesy photo |

Aspen Valley Ski and Snowboard Club

Winter Park

Rocky/Central U16 Championships

March 11-14

Super G

Girls

7. Levyn Thomas

9. Margo McHugh

56. Summer McSwain

76. Elle Murphy

Boys

17. Tucker Thomas

20. Ethan DeMoraes

21. Stian Davenport

22. Sean Patterson

34. Will Laing

56. Dillon Hendrickson

Girls GS#1

7. Levyn Thomas

15. Allyson Cornelius

18. Margo McHugh

71. Elle Murphy

Girls GS#2

10. Levyn Thomas

11. Allyson Cornelius

19. Margo McHugh

56. Summer McSwain

68. Elle Murphy

Boys GS#1

21. Tucker Thomas

23. Will Laing

24. Alexander Ilic

26. Stian Davenport

27. Sean Patterson

30. Ethan DeMoraes

45. Dillon Hendrickson

Boys GS#2

16. Tucker Thomas

17. Sean Patterson

25. Will Laing

30. Stian Davenport

31. Ethan DeMoraes

54. Dillon Hendrickson

Kinder Kombi

Girls

6. Levyn Thomas

9. Allyson Cornelius

17. Margo McHugh

65. Elle Murphy

Kinder Kombi

Boys

20. Tucker Thomas

30.   Will Laing

35. Alexander Ilic

Slalom Boys #1

9. Tucker Thomas

27. Alexander Ilic

33. Dillon Hendrickson

37. Stian Davenport

75. Will Laing

Slalom Boys #2

20. Will Laing

29. Alexander Ilic

33. Ethan DeMoraes

Girls Slalom #1

9. Allyson Cornelius

11. Levyn Thomas

16. Margo McHugh

24. Summer McSwain

62. Elle Murphy

Girls Slalom #2

8. Levyn Thomas

12. Allyson Cornelius

15. Margo McHugh

37. Summer McSwain

65. Elle Murphy

U12 Championships

Powderhorn

March 14-15

Boys GS #1

3. Tyler Thomas

4. Topher Davenport

12. Sam McDermott

13. James Kelly

15. Jake Morgan

18. Christian Kelly

Boys GS #2

1. Topher Davenport

11. Tyler Thomas

17. Sam McDermott

24. James Kelly

26. Jake Morgan

39. Christian Kelly

49. Miles Elliott

Girls GS #1

22. Kailey Murphy

23. Samantha Edelman

32. Taylor Laing

40. Ronnie Bedford

57. Alexandra Englemann

69. Stella Johansson

Girls GS #2

7. Stella Johansson

25. Samantha Edelman

38. Kailey Murphy

56. Taylor Laing

60. Tigist Cohen

66. Sasha Barlozzini

69. Alexandra Englemann

Boys Slalom #1

1. Tyler Thomas

9. Garrett Dollahan

22. Christian Kelly

23. James Kelly

27. Sam McDermott

Boys Slalom #2

1. Tyler Thomas

4. Garrett Dollahan

6. Topher Davenport

13. Jake Morgan

21. James Kelly

25. Christian Kelly

26. Sam McDermott

40. Miles Elliott

Girls Slalom #1

16. Taylor Laing

20. Stella Johansson

22. Kailey Murphy

27. Samantha Edelman

46. Tigist Cohen

53. Ronnie Bedford

58. Alexandra Englemann

60. Sasha Barlozzini

Girls Slalom #2

1. Stella Johannson

18. Taylor Laing

29. Kailey Murphy

31. Samantha Edelman

46. Tigist Cohen

47. Alexandra Engelmann

60. Ronnie Bedford

72. Sasha Berlozzini

Rocky/Central FIS Junior Championships

March 14-15

Slalom

Men

14. Hayden Fake

Women

8. Erin Spence

15. Hanna Mass

30. Pascale Augspurger

Slalom #2

Men

2. Andrew Hancock

18. Hayden Fake

Women

17. Erin Spence

25. Hanna Mass

27. Dairinn Bowers

U.S Nationals

Sugarloaf, Maine

1. Wiley Maple

20. Nick Mitchell

Women

19. Galena Wardle

Big Mountain

Vail

March 14

Vail

Brenninger, Max 3

Hipona, Collin 4

Mellin, Maxine 8

Bass, Andrew 8

Gillis, Lily 9

Henschel, Davis 11

Ferraro, Jackson H. 12

Brundige, Miles C. 13

Ellsperman, Chase S. 15

Bass, Max M 18

Mitchell, Nicholas C 20

Musselman, Issac 22

Orman, Tucker 27

Holman, Tyler 33

Ellsperman, Spencer 34

Hall, John 38

Lanter, Will 43

Sunday Results

March 15

Athlete

Vail

Gorsuch, Brooks Scott 2

Morris, Will 2

Bass, Andrew 4

Brown, Will C. 6

Brundige, Miles C. 10

Kennedy, Chase R 11

Bass, Max M 12

Laughren, Nicholas 12

Bozza, Jake 13

Laughren, Connor 14

Mitchell, Nicholas C 15

Cherry, Ilex 15

Madsen, William H 23

Henschel, Davis 24

Ellsperman, Chase S. 25

Burkley, Ethan G. 26

Lanter, Will 29

Cherry, Nathan 30

Ellsperman, Spencer 31

Hipona, Collin 37

Ernst, Jackson 43

Mogul championships

Steamboat

Overall Female

4. Alex Goluba

5. Reese Chapdelaine

8. Hanna Faulhaber

9. Chloe Ferraro

Overall Male

1. Oliver Smith

5. Peyton Bileisen

F11

3. Reese Chapdelaine

5. Hanna Faulhaber

M11

4. Peyton Billeisen

F13

1. Alex Goluba

3. Chloe Ferraro

M13

1. Oliver Smith

2015 Cross Country Junior Nationals

Truckee, Calif.

March 8-14

Nick Sweeney U18:

Freestyle Sprint, 38th

10K Freestyle, 68th

15K MST Classic, 59th

3x3K Relay, 13th

Graham Houtsma

Freestyle Sprint, DNS

10K Freestyle, DNF

15K MST Classic, 68th

3x3K Relay, 23rd

Hailey Swirbul U18

Freestyle Sprint, 4th

5K Freestyle, 3rd

10K MST Classic, 3rd

3x3K Relay, 2nd

Jack Sweeney

Freestyle Sprint, 41st

5K Freestyle, 19th

5K MST Classic, 48th

3x3K Relay, 10th

Chelsea Moore

Freestyle Sprint, 24th

5K Freestyle, 29th

5K MST Classic, 53rd

3x3K Relay, 13th

Jozie Wille

Freestyle Sprint, 49th

5K Freestyle, 45th

5K MST Classic, 41st  

3x3K Relay, 13th


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.