Aspen Cycling Criterium results | AspenTimes.com
YOUR AD HERE »

Aspen Cycling Criterium results

Aspen, CO Colorado

Citizen Juniors ALL

Place Bib Last First Category Time Gap

1 709 ANDREW James 16-Citizen Junior 17 and Under 9:40 9:40



2 708 HOUTSMAN Scott 14-Citizen Junior 17 and Under 9:51 11

3 703 NICHOLS Gardner 16-Citizen Junior 17 and Under 9:58 18




4 710 WACKER Tyler 16-Citizen Junior 17 and Under 9:58 same time

5 704 MORRIS Birgit 10-Citizen Junior 17 and Under 10:40 1:00

6 706 PAGRI Luke 13-Citizen Junior 17 and Under 10:47 1:07

7 713 KAUDRAT Katie 12-Citizen Junior 17 and Under 11:14 1:34

8 701 SOMMERS Olivia 10-Citizen Junior 17 and Under 11:15 same time

9 711 BASS Max 9-Citizen Junior 17 and Under 11:15 same time

10 707 PARGITER-HATEM Tessa 12-Citizen Junior 17 and Under 11:15 same time

11 712 FULTON Maryann 11-Citizen Junior 17 and Under 11:15 same time

Citizens ALL

Place Bib Last First Category Time Gap

1 506 MACKAY William Citizen Men 60+ 29:08 29:08

2 520 PIERCE Danny Citizen Men 60+ 29:08 same time

3 512 BERNHAROT David Citizen Men 60+ 29:11 3

4 501 HUTTER Jaime Citizen Men 30-39 29:12 4

5 523 IRELAND Mick Citizen Men 60+ 29:12 same time

6 521 FULLENWIDER Wes Citizen Under 29 29:14 6

7 514 OLENICK Robert Citizen Men 60+ 29:14 same time

8 507 MIKE Wampler Citizen Men 60+ 29:18 10

9 511 TEMPLETON Geneva Citizen Women 30-39 29:23 15

10 505 KULZER Dennis Citizen Men 50-59 30:33 1:25

11 510 MONSAUIZET Michael Citizen Men 40-49 30:33 same time

12 508 DODSON Dennis Citizen Men 50-59 30:54 1:46

13 516 EDMONSON Michael Citizen Men 50-59 30:56 1:48

14 524 EVAN Lake Citizen Under 29 31:09 2:01

15 503 SOMMERS Max Citizen Under 29 31:09 same time

16 509 TODD Justin Citizen Men 30-39 31:14 2:06

17 513 MORRIS Marta Citizen Women Under 29 31:14 same time

18 518 WISWORTH Mark Citizen Men 40-49 31:15 same time

19 519 FULLENWIDER Matt Citizen Men 40-49 31:15 same time

20 515 EDMONSON Sydney Citizen Under 29 31:15 same time

Master 35+

Place Bib Last First License Time Gap

1 17 CAGLE Chuck 12604 45:40 45:40

2 5 BAKER Jonathan 186350 45:40 same time

3 11 SULZEN Lance 190346 46:10 30

4 4 LAPOINTE Jason 188873 46:11 same time

5 12 NIX Byron 69161 46:11 same time

6 2 MCINTOSH David 49024 46:11 same time

7 3 MISCHKE Joel 77727 46:11 same time

8 7 DUNCAN Matt 49386 46:12 32

9 14 KASIN Scott 115958 46:13 same time

10 9 HILL Dean 300928 46:14 34

11 8 DUNLAP Peter 310012 46:14 same time

12 15 MCGEE Christopher 23458 46:14 same time

13 10 GALLAGHER Jon 61600 46:22 42

14 6 WACKER Marty 315914 47:39 1:59

15 18 BURKLEY Rich ONE DAY 47:39 same time

16 16 ADAMS Mark ONE DAY 47:39 same time

Master 45+

Place Bib Last First License Time Gap

1 54 ECKART Charlie 10427 46:11 46:11

2 55 SEWELL Tim 162550 46:12 same time

3 53 SODEN scott 46977 46:17 6

4 60 HAYLES Thomas 41558 47:11 1:00

5 63 SCANLON Michael 115426 47:39 1:28

6 57 STUMPUS Robert 47:39 same time

7 59 PIERCE Danny 47:41 1:30

8 62 CHAMBERLIN Ed 245225 47:41 1:30

9 64 ERICKSEN Kent ONE DAY 47:41 same time

10 56 MURTAGH Patrick 2902 47:41 same time

Pro 1-2

Place Bib Last First License Time Gap

1 114 DAVIES Zac 182034 57:44 57:44

2 105 ESPINOZA Jorge 57:48 4

3 122 BAKER Jonathan 57:56 12

4 112 MANN Phillip 196817 58:16 32

5 124 COYLE Chuck 12604 58:17 same time

6 120 SULZEN Lance 190346 58:17 same time

7 111 TAAM Max 145040 58:17 same time

8 101 HEITHECKER Troy 194859 58:17 same time

9 103 GITHENS Tommy 58:18 same time

10 109 HARTMAN Jeff 15299 58:18 same time

11 113 HAGMAN Alex 173228 58:18 same time

12 115 LEWIS Joseph 184027 58:18 same time

13 121 NIX Byron 69161 58:19 same time

14 110 TRAGGIS Nick 108501 58:19 same time

15 106 KASIN Scott 115958 58:19 same time

16 119 PELTONE Garrett 173639 58:19 same time

17 108 COLLIER Corey 194687 58:19 same time

18 107 ANDERSON Jason 259703 58:20 same time

19 102 CASSAN todd B006406 58:27 43

Women Open

Place Bib Last First Time Gap

1 207 PHILLIPS jessica 44:40 44:40

2 204 HOTIMSKY Netana 44:40 same time

3 206 BARKER Melissa 44:40 same time

4 209 FINSTERWALD Jane 44:41 same time

5 202 PIECK Catharine 44:42 same time

6 205 LINDQUIST Katie 44:43 same time

7 203 HOTIMSKY Avivah 44:46 3

Category 3

Place Bib Last First Time Gap

1 303 MISCHKE Joel 48:49 48:49

2 309 AYRES Jeff 48:50 1

3 304 JUNG Taylor 48:50 same time

4 311 DUNCAN Matt 48:51 same time

5 305 OSBORN Colin 48:51 same time

6 302 FRIEHAUF Paul 48:53 4

7 307 ENOS Alan 48:53 same time

8 306 CATTERALL Michael 48:53 same time

9 308 BETHARDS Kelby 48:58 9

10 310 DUNLAP Peter 49:01 12

Category 4-5

Place Bib Last First Time Gap

1 414 PIMM Mike 38:09 38:09

2 409 ALEXANDER Garrett 38:13 4

3 421 YOUNG Jason 38:13 same time

4 431 HITCHENY JP 38:13 same time

5 419 GRIFFIN Gus 38:14 same time

6 405 KOORN Jan 38:14 same time

7 426 GETTINGER Mike 38:14 same time

8 403 FOWLER Paul 38:15 same time

9 402 TAMPLIN Justin 38:55 46

10 411 GALLAGHER Quinn 38:56 47

11 401 SOMMERS Bill 38:57 48

12 429 CHILSON Chip 38:57 same time

13 415 WOLF Jeremy 38:58 same time

14 417 WACKER Marty 38:58 same time

15 404 BILBY Chris 39:00 51

16 412 HEMMER Justin 39:08 59

17 408 ZERINSKAS Michael 40:14 2:05

18 406 BERGLUND Keith 40:19 2:10

19 427 CROSS Brandon 40:19 same time

20 430 CANDY Adam 40:19 same time

21 416 WARD Casey 40:19 same time

22 413 REPPLINGER William 40:19 same time

23 433 CHAN Nick 40:19 same time

24 425 FULLENWIDER Wes 40:21 2:12

25 418 JAMES Lipe 40:21 same time

26 420 BKAJENIRE Kycren 40:21 same time