2016 Summit for Life race results | AspenTimes.com

2016 Summit for Life race results

Name Team Time

John GASTON 42:53.3

Mike KLOSER 49:32.1

Tyler NEWTON The Little Nell 52:48.2

Joseph DEMOOR 53:40.4

Augustus HOY 54:33.1

Recommended Stories For You

Ryan DENISON 55:20.0

Max HOFFMAN Aspen Square Ho 55:57.5

John HUGHES 58:36.2

Lyndsay MEYER 59:37.3

Jennifer MENDEZ 1:00:57.3

Erik SKARVAN 1:01:46.5

Derek PACE Arterial Motive 1:01:50.1

Kim MASTER 1:02:07.5

Noah LIEB 1:02:17.1

Soleil GAYLORD 1:02:35.1

Kent GAYLORD 1:02:36.1

Craig NAVIAS 1:04:17.4

Jay ZESCHIN 1:05:38.3

Jon GIBANS 1:06:36.1

Rachel E BECK Beck Family 1:06:49.2

Julie CASE 1:08:09.0

Stephen BOENNING 1:08:26.4

Jesse HOFFMAN Lululemon Aspen 1:08:26.5

Chris BECK Beck Family 1:09:14.5

Megan BENTZIN Pandamonium 1:09:36.5

Stefanie RICHTER 1:09:48.3

Grayson BAUER 1:10:33.2

Maxwell RISPOLI Pandamonium 1:10:41.0

Christopher JUNG Aspen Square Ho 1:11:16.2

Kevin TUCKER 1:11:24.1

James WHITLEY 1:11:58.3

Amy WRIGHT Up Healers 1:12:18.2

Jason ARGENT 1:13:01.3

Matt FREEDMAN 1:13:13.1

Amy BEIDLEMAN Mothers of Asce 1:13:21.3

Arthur JOSEPH 1:13:29.4

Sara SHAW 1:13:34.5

Ted MAHON Lululemon Aspen 1:13:58.4

Jenny CONNERY Up Healers 1:14:05.4

Kat FITZGERALD 1:15:10.2

James Russell GILL III 1:15:31.2

Ryan HARRINGTON 1:15:36.5

Jerry WILLIS 1:15:38.4

Chris KLUG 1:16:43.3

Eric COHEN 1:17:22.3

Charlotte SHOLLENBERGER Team Lucile 1:17:44.4

Christy MAHON Lululemon Aspen 1:17:57.3

Mary MCCLURE 1:18:02.1

Danielle MCNAIR Team Lucile 1:18:17.0

Matthew SMITH Up Healers 1:18:36.3

John FOX Fueled by Fireb 1:19:02.4

Celynn MCCLARRINON Team Lucile 1:19:19.1

Ben MCNAIR Team Lucile 1:19:22.4

Gerard NALEZNY 1:19:40.1

May SELBY The Little Nell 1:19:51.0

Mac CUNNINGHAM Team Cunningham 1:19:52.0

Shelley SUPPLEE 1:20:18.0

Winter VAN ALSTINE Team Talalla 1:20:22.5

Dyke SHAW 1:20:46.1

Jessica BENNETT 1:21:02.4

Kevin ODRISCOLL 1:21:13.4

Erin LENTZ 1:21:21.1

William STRATTON Bluegreen 1:21:50.4

Bryn BRENDAMOUR Aspen Square Ho 1:21:57.2

Amber DAVENPORT Aspen Club 1:22:27.0

David WRIGHT Team Joe 1:22:32.0

Kimberly LEVIN Team AVH 1:23:06.5

Michael FOX Aspen Club 1:23:32.1

Justin FLANAGAN Lester Developm 1:23:39.2

Craig WARD Ute Mountaineer 1:23:41.1

Laura MCCRACKIN Delta Ascent 1:24:31.0

Matthew BOCKLET Fueled by Fireb 1:24:53.4

Jessa LUX Fueled by Fireb 1:24:54.5

Sarah KAUTERMAN The Little Nell 1:25:03.4

Liza BAKKEN Team Joyful 1:25:51.1

Jason GOLDEN Pow Pow Ninja M 1:25:52.5

Sean SUNKEL 1:26:04.2

Sean SOLON 1:26:28.4

Kate ALLAN Team Lucile 1:26:41.1

Peter SEIBERT Team Lucile 1:26:41.1

Josh HARDE 1:27:32.5

Nic DEGROSS Bonedale Babes 1:28:01.4

Jessi ROCHEL Bonedale Babes 1:28:01.5

Vanessa JONES Bluegreen 1:28:22.2

John ROBINSON 1:28:54.5

Katy WABISZEWSKI Team Joyful 1:29:19.0

Robert SINCLAIR 1:29:40.0

Helen MCQUEENEY 1:29:46.5

Ben GENSHAFT 1:29:50.5

Adam FRISCH 1:30:14.2

Julia RUSSO 1:30:27.0

Lauren NITTI 1:30:34.4

Tony NITTI 1:30:36.1

Preston STONE 1:30:42.4

Dana LAUGHREN Mothers of Asce 1:30:45.5

Mark PATTERSON 1:30:52.4

Laura PATTERSON 1:30:53.0

Tyler VALTIN 1:31:24.1

Robert JONES Team Joyful 1:31:34.4

Julie HARDMAN Aspen Club 1:31:38.0

Katie HOUSER Pandamonium 1:31:52.5

Kiki PEISACH Pandamonium 1:31:53.0

Kris UFKES 1:32:07.1

Jaclyn BARTON 1:32:15.0

Colin BENNETT 1:32:15.0

Susie BUDSEY Team Joyful 1:32:18.3

Amanda LEONARD Leonard family 1:32:18.5

Anna KANSKI 1:32:21.1

Bob NIX 1:32:45.4

Lady FULLER 1:32:50.3

Missy KLUG 1:32:50.4

Sondy REXFORD 1:32:50.4

Ramona BRULAND 1:32:50.5

Victoria TOBIA 1:32:55.2

Reese LEONARD Leonard family 1:32:56.4

Luke LEONARD Leonard family 1:32:56.4

Justin LEONARD Leonard family 1:32:57.2

Jeff SOLONDZ Arterial Motive 1:33:07.5

Christel STIVER Arterial Motive 1:33:14.4

Arthur FERGUSON JR. Ute Mountaineer 1:33:27.4

David CLARK Ute Mountaineer 1:33:27.4

Ruth WADE Ute Mountaineer 1:33:27.5

Maile SPUNG Ute Mountaineer 1:33:28.3

Robert WADE Ute Mountaineer 1:33:29.0

Laci DINAN 1:33:29.3

Holly HUTTON Up Healers 1:33:29.5

Lauren GROSH Team Lucile 1:33:31.2

Leah MANRY Team Lucile 1:33:31.5

Mike MOONEY 1:33:34.4

Eric STAHL Team AVH 1:33:41.1

Andrew DOREMUS 1:33:42.3

Ellen DUBE Mothers of Asce 1:33:53.3

Amy MISHKIN 1:34:18.2

Csaba OVEGES The Little Nell 1:34:18.3

Katy BARTLETT 1:34:24.1

Claude SALTER Team Joyful 1:34:35.2

Johnanna HOEFFNER 1:35:35.0

Jacqueline FRIEDMAN 1:36:17.5

Rachel LEVY Fueled by Fireb 1:37:00.4

Karrie SIMS 1:37:09.1

Stephanie LEWIS 1:37:33.2

Bryn KELLEY Backbone Media 1:38:41.2

Jane GROSS 1:38:47.5

Tom HEGARTY 1:39:07.0

Charles LOZNER Backbone Media 1:39:37.0

Jessica GURRENTZ Pandamonium 1:40:04.5

Kate ABRAHAM Pandamonium 1:40:26.5

Wing BILLEISEN 1:41:44.0

Bryan MCSHANE 1:41:46.1

Eduarda RUTLEDGE 1:42:06.5

Ryan DOREMUS 1:42:22.4

Gregory HOWARD 1:42:58.3

Beth HOWARD 1:43:00.2

Gina HEINRICH 1:43:22.1

Zach HEINRICH 1:43:22.2

Chris KLINGELHEBER Backbone Media 1:43:36.0

Amy REGNIER Team Lucile 1:44:23.0

Elizabeth SCHWARTZ 1:44:56.4

Suzanne BOBER 1:44:56.5

Helen WARD 1:44:57.0

Dan HILBERT Roaring Fork Ne 1:45:16.0

Jim MORRIS Roaring Fork Ne 1:45:30.4

Shala SAVAIANO Team Talalla 1:45:30.5

Claire THIELKE 1:46:00.2

Kim SCHEUER Up Healers 1:46:18.4

Carrie GOLDEN Pow Pow Ninja M 1:46:48.4

Nicole COOK Lululemon Aspen 1:47:21.0

Jeannie SEYBOLD 1:48:42.5

Andrew SEYBOLD 1:48:43.0

Magdalena BOTELLO 1:49:13.1

Chad KERAN Up Healers 1:50:05.1

Samuel NAVIAS 1:50:20.3

Megan CHINANDER Up Healers 1:51:12.4

Andrea EDDY Team Lucile 1:52:06.1

Alyse KATYNSKI 1:52:09.3

Matthew GREENLUND Kid-neys! 1:52:29.3

Lilly JUSTICE Kid-neys! 1:52:29.5

Michael PAPI AVIATO the Summ 1:52:38.1

Aidan PAPI AVIATO the Summ 1:52:38.2

Antonia COOPER 1:52:52.1

Jamie BUTEMEYER Lululemon Aspen 1:53:22.4

Jonathan FELDMAN Team Talalla 1:53:40.6

Don LOVE 1:53:50.3

Alex SMITH 1:54:32.0

Natalie CHAGNON Pandamonium 1:55:15.1

Erin GREENWOOD Pandamonium 1:55:15.1

Jaila JAFARABADI Ajax A Team 1:55:16.3

Jessica RIVEIRA 1:55:24.2

Mallory BUCK 1:55:25.4

Lauren MACKAY 1:55:26.1

Clare MITCHELL 1:55:26.3

Michael WOODROW 1:55:26.5

Todd MITCHELL 1:55:28.0

Julianne MURPHY 1:57:09.5

Ralph HOWARD 1:57:20.0

John CHRYSTAL Team Joe 1:57:57.3

Lisa KISTNER Mothers of Asce 1:58:45.4

Lizzie MITCHELL 1:59:32.0

Tyler MARK Bluegreen 1:59:32.3

Sarah MILLER Aspen Club 1:59:50.1

Charles LUCARELLI Lululemon Aspen 1:59:51.3

Elsa LAPEZE Lester Developm 1:59:51.4

Ben GEISER The G's 2:00:23.6

Nick GEISER The G's 2:00:33.4

Corey ENLOE Aspen Club 2:00:37.1

Renee MACKIE 2:01:02.4

S BRIGHT Delta Ascent 2:01:03.2

Pam MOORE Up Healers 2:01:19.0

Teresa SALVADORE Mothers of Asce 2:01:19.1

Jonathan WOODROW 2:02:38.0

Alexandra HUGHES 2:03:23.1

Mihi MCNANIE 2:05:06.1

Mackenzie CARROLL Backbone Media 2:06:17.0

David BENASSO 2:06:41.0

Luisa CANTÓN Arterial Motive 2:07:48.5

Lindsay GALLAGHER Team Joyful 2:08:10.4

Donald REY Team Talalla 2:09:56.0

Paul RICIPUTI 2:10:57.5

Stacey STUART 2:11:21.0

Michelle REXACH 2:11:21.2

Shari TYLER 2:11:21.2

Peter KATYNSKI 2:11:58.3

N.n. 399 2:13:09.5

Mary HARRIS Up Healers 2:14:10.4

Taylor HARVEY The Little Nell 2:14:44.1

Grant BARRETTE The Little Nell 2:14:53.0

Carlton MCCOY The Little Nell 2:14:53.4

Kainoa CUNNINGHAM Team Cunningham 2:15:07.2

Kelly SNIDER Up Healers 2:15:15.4

Jason JANCKILA Up Healers 2:15:17.4

Ben LUKER Team Cunningham 2:15:47.4

Sheri SANZONE Bluegreen 2:16:43.1

Thiago CAMPOS Lululemon Aspen 2:16:43.5

Sam BAUCUM Bluegreen 2:16:45.5

Brenda ELLIS 2:17:19.1

Portia NOEL 2:17:19.4

Mary Beth REECE 2:17:19.4

Lindsay PLOMER Team Joyful 2:18:22.4

Lucas BAIER 2:18:32.3

Jessica KANE 2:19:48.4

Chloe PICKFORD Team Cunningham 2:19:51.3

Cheryl GATES Delta Ascent 2:20:59.3

Mack BAILEY Fueled by Fireb 2:21:18.3

Kristen DITTMAR 2:21:59.0

Jeanne DOREMUS 2:22:01.2

Esther NAVIAS 2:24:21.5

Maile CUNNINGHAM Team Cunningham 2:25:18.1

Virginia MARSHALL 2:26:59.3

Cindy LAMAR 2:27:00.0

Lynda RUSSO 2:30:38.5

N.n. 392 2:30:56.1

Luke GEISER The G's 2:32:39.5

Esther BLOM-GEISER The G's 2:32:40.1

Christopher CHAMPION Up Healers 2:37:07.1

Virginia GEBHART 2:38:59.2

Matthew HOOGENBOOM Up Healers 2:41:38.3

Alexandra ACHTERHOFF Up Healers 2:41:52.3

Claire KORNASIEWICZ Up Healers 2:43:05.0

Bonnie GILBERT Sydney the Kidn 2:44:28.2

Ashley ATWATER Sydney the Kidn 2:45:30.5

Michelle COLE Sydney the Kidn 2:45:31.3

Kim KRANTZ Aspen Club 2:55:26.2

Laura SHUTACK Ajax A Team 3:06:55.4

Anna WALTERS Ajax A Team 3:06:57.1

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.